Otwórz drzwi
do własnego rozwoju

Justyna Kos

Jak żyć szczęśliwie z ADHD?

Jak żyć szczęśliwie z ADHD?

Osoby z ADHD często napotykają dużo trudności na drodze do szczęśliwego życia i do wykorzystania w pełni swojego potencjału. Często „przygważdża” nas poczucie wstydu, problemy z  kontrolą impulsów oraz natłok negatywnych myśli. O osobach z ADHD często mówi się, że mają mózg rajdowego samochodu z rowerowymi hamulcami.

Jak to wszystko ogarnąć? Jak zrozumieć samego siebie i odbudować pozytywną samoocenę? Kluczem jest wzmocnienie naszej zdolności do samoregulacji. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim poprzez edukowanie się na temat naszego ADHD, coaching ADHD (wciąż jeszcze mało rozpowszechniony w naszym kraju, w odróżnieniu od krajów anglosaskich), eliminowanie poczucia wstydu oraz stosowanie strategii, które pozwolą nam skupić się na naszych mocnych stronach. Kilka z takich strategii zamieszczam poniżej.

Zaangażowanie w kontakty społeczne

Sieć wsparcia jest dla nas bardzo istotna. Społeczna izolacja może pogłębiać symptomy ADHD oraz sprawiać, że nasze myślenie będzie mniej przejrzyste. Często boimy się odsłonić przed innymi, pokazać co naprawdę myślimy i jacy jesteśmy, podzielić naszymi problemami. Jednakże kontrolowana otwartość, na tyle na ile jest dla nas komfortowa, może mieć zbawienny wpływ. Nawet uśmiech do nieznajomego na ulicy czy w sklepie daje naszemu mózgowi dawkę potrzebnych neuroprzekaźników.

Aktywność fizyczna

 

Nawet najdrobniejsza fizyczna aktywność poprawia nasze funkcje poznawcze oraz łagodzi symptomy ADHD. Wyjście na zewnątrz choćby na krótki spacer, ćwiczenia, regulują chemię naszego mózgu, a to ma niebagatelne przełożenie na nasze ogólne samopoczucie i zadowolenie z życia.

Pokonywanie negatywnego myślenia

 

Jako osoby z ADHD jesteśmy bardziej podatni na ruminacje czy uporczywe negatywne myśli. Jednym ze sposobów wyjścia z takiego „tornada negatywnego myślenia” jest przekierowywanie uwagi. To na co kierujemy naszą uwagę – rośnie w siłę. Skupienie na innej czynności, która zaangażuje naszą głowę: telefon do bliskiej osoby, czytanie wciągającej książki bądź oglądanie podcastów czy filmów, które lubimy, słuchanie inspirującej muzyki, jakakolwiek czynność fizyczna odciągająca nas od rozpamiętywania tego co się zdarzyło lub może zdarzyć, od tego jak lepiej mogliśmy lub możemy się zachować itp., pozwoli nam rozjaśnić nasze myślenie i zdystansować się do pozostałych spraw.

Szczęśliwe życie z ADHD jest możliwe. Współpraca z profesjonalistami: psychologami, lekarzami oraz coachami specjalizującymi się w ADHD jest równie ważna co nasza codzienna uważność na samych siebie oraz stosowanie tych strategii, które działają akurat na nas i są niezawodne. Przy cudzej pomocy oraz metodą prób i błędów można wypracować własne sposoby radzenia sobie z symptomami ADHD, co umożliwi nam życie pełnią życia, ogólną satysfakcję oraz pełne wykorzystanie naszych możliwości.

  • Opublikowany w:
  • blog

Authors

Grześku